Każda pilarka ma przypisany łańcuch o konkretnych parametrach. Chodzi o zębatkę, która jest w niej zamontowana. Łańcuch od strony wewnętrznej posiada tzw. ogniwa prowadzące. Odległość między kolejnymi takimi ogniwami musi być kompatybilna z zębatką pilarki, która napędza łańcuch.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest długość łańcucha, oraz szerokość jego ogniw prowadzących. Oba parametry mają związek z prowadnicą. Chodzi o długość prowadnicy i szczelinę w którą wchodzi łańcuch. Długość łańcucha określamy na podstawie ilości ogniw prowadzących, a szerokość ogniw poprzez pomiar suwmiarką.
Zachowując wszystkie powyższe parametry, możemy skupić się na wymaganej jakości cięcia. Za cięcie odpowiedzialne są noże tnące, ich budowa, oraz skład powłoki tnącej. Noże mogą być w kształcie dłuta lub półdłuta. Dłuto jest w kształcie litery “L”, czyli posiada kanty (stąd określenie “kanciak”), w przeciwieństwie do półdłuta, które ma krawędzie zaokrąglone.
W praktyce, skrawanie wygląda następująco: podczas cyklu cięcia, pełne dłuto skrawa 100% drewna, co skraca czas pracy, a "półdłuto", ze względu na swoją owalność: 80%, jednocześnie tnąc nieco wolniej. W naszej ofercie są wyłącznie tzw. "kanciaki".
JAKOŚĆ CIĘCIA
Inną kwestią jest cienka powłoka zastosowana na płaszczyźnie każdego noża. To właśnie ta “żyleta” odpowiedzialna jest za długowieczność ostrego cięcia. Pracując w zanieczyszczonym drewnie (ziemia, piasek, błoto) nieświadomie zdzieramy omawianą powłokę, powodując, że nawet doskonałe naostrzenie łańcucha nie przyniesie oczekiwanego wyniku. Łańcuch taki (bez powłoki tnącej) nie będzie już ciął. Nadaje się do wyrzucenia. W wyjątkowych sytuacjach udaje się uratować jedynie 40-50% z całej długości noża. Stąd zdarza się, że jesteście Państwo zniesmaczeni, że tak dużo zebraliśmy materiału podczas ostrzenia. W takich sytuacjach po prostu inaczej się nie da. Do pracy w zanieczyszczonym drewnie zalecamy łańcuch widiowy.
Łańcuch widiowy
Do niedawna, producent (Stihl) zachęcał stwierdzeniem, że Jego łańcuch widiowy wytrzyma 4-krotnie dłużej od standardowego łańcucha. Obecnie i możemy pod tym się podpisać i zapewnić, że wytrzymuje znacznie dłużej, 8 a nawet 10 krotnie dłużej. Zalety są takie, że nie musisz co chwilę go ostrzyć, a wada jedna -sam go nie naostrzysz. Ostrzenie wymaga tarczy widiowej i profesjonalnej ostrzarki. Musisz również zwrócić uwagę na elementy metalowe w ciętym drewnie, oraz elementy skamieniałe wokół niego. Natomiast ziemia, w tym błoto, czy piasek nie ograniczają w znacznym stopniu pracy.
Musimy tutaj się pochwalić, że posiadamy łańcuchy widiowe do większości marek pilarek spalinowych. Konfekcjonujemy łańcuchy, więc długość nie stanowi dla nas żadnego problemu a dobór pozostałych parametrów mamy opanowany w “jednym paluszku”. Polecamy!