Twoja prawa ręka jest bardzo ważna, dlatego dziś postanowiliśmy zwrócić Twoją uwagę na pewien mały element dzięki któremu ograniczysz konsekwencje zdrowotne zerwania się łańcucha tnącego.
Osłona układu tnącego pilarki łańcuchowej ma w sobie coś, na co rzadko zwraca się uwagę, a jest to bardzo ważny element! Wychwyt łańcucha.
Jak sama nazwa wskazuje, jest on odpowiedzialny za wychwycenie łańcucha w przypadku jego zerwania. Wbrew przewidywaniom, łańcuch w momencie zerwania rzadko "leci" do przodu, częściej w kierunku rąk użytkownika, czyli do tyłu. Co prawda jest jeszcze jedno zabezpieczenie chroniące prawą dłoń operatora, szeroka podstawa tylnej rękojeści, ale jest też ryzyko, że zerwany łańcuch ją jednak dosięgnie. Obecność wychwytnika spowoduje, że zerwany łańcuch zostanie wychwycony i zawinie się wokół niego, co ograniczy kontakt z rękojeścią.
Zboczenie zawodowe
Każdorazowo, gdy tylko mamy kontakt z Twoją pilarką, np. zlecając nam ostrzenie łańcucha, zwracamy uwagę na stan wychwytnika. Reagujemy na jego uszkodzenie lub brak. Nie jest to naciąganie na koszty, tym bardziej, że taki wychwyt kosztuje kilka złotych. Nawet w małych pilarkach, gdzie jest on zespolony z osłoną układu tnącego, nie ma potrzeby wymiany całej osłony. Montujemy go w miejsce kołpaka amortyzatora dolnego (patrz foto).
Profesjonalne pilarki posiadają wychwyty aluminiowe i to, że nie raz spełniły swoją rolę widać po otarciach.
Zwróć uwagę na swój wychwytnik. W przypadku niepewności zapraszamy do Strzelina, gdzie nie dość, że wymienimy go GRATIS, to jeszcze zwrócimy uwagę na inne newralgiczne punkty w pilarce związane z Twoim bezpieczeństwem. Zapraszamy.