Nawet po najlepszym ostrzeniu, dobrą ręką, odpowiednim pilnikiem i świetnymi narzędziami, może się zdarzyć, że łańcuch nie tnie. Dlaczego?
Powody mogą być dwa: ogranicznik zagłębiania noża lub/i prowadnica łańcucha.
OGRANICZNIK
Jak sama nazwa wskazuje: ogranicznik- ogranicza. W przypadku łańcucha tnącego ogranicza i ustala głębokość zagłębiania się noża w drewno. Każdy jeden nożyk, tuż przed sobą, posiada swego rodzaju przeszkodę, tzw. "nosek". To właśnie ten "nosek" ogranicza agresywność łańcucha powodując celowe opory dla nożyka. Nie trudno sobie wyobrazić, co będzie jeśli ogranicznik będzie powyżej krawędzi tnącej noża: łańcuch nie będzie ciął. Wiór wydobywający się z takiej obróbki, a raczej mączka drzewna, będzie sygnałem nieprawidłowości pracy ogranicznika. Odwrotnie, jeśli ogranicznik będzie nadmiernie obniżony. Wówczas łańcuch, a konkretnie każdy jeden nożyk, przejmie na siebie zbyt dużą ilość ciętego materiału (drewna). Wiór będzie duży i gruby, ale uwaga, nie za darmo. Na przyspieszone zużycie narazisz cały układ tnący (łańcuch, prowadnicę oraz zębatkę tzw. bęben sprzęgła). Łańcuch szybciej będzie się tępił i wyciągał. Prowadnica ulegnie przyspieszonemu zużyciu poprzez wytarcie swoich krawędzi prowadzących, a zębatka zacznie być przycinana przez nadmierne naciski łańcucha. Jak zatem ustalić najbardziej optymalną wysokość ogranicznika? Przymiarem, którego każdorazowo używamy po naostrzeniu łańcucha. Na jednym ze swoich końców (nr 1 na obrazku) znajduje się prymitywny, ale skuteczny przymiar, który kładąc na poszczególnych nożach łańcucha, pokazuje nam ile należy spiłować wystający ponad tę blaszkę “nosek” (0,65 mm). Przymiar taki kosztuje jedyne 10,50 PLN i jest w stałej ofercie naszej działalności -polecamy.
Zepsuty łańcuch, ze spiłowanymi ogranicznikami (poniżej granicy przymiaru), nie da się uratować. Naszym zdaniem, taki łańcuch powinien wylądować w pojemniku z materiałami na złom. Ale tę kwestię pozostawiamy amatorom ostrzenia.
PROWADNICA
Podobnie jak z sugestią nazwy ograniczania, tak jest z prowadzeniem: prowadnica - prowadzi. Konkretnie, aby łańcuch mógł ciąć prosto, nie przechylając się na boki, w prowadnicy są dwie krawędzie między którymi wmontowany jest łańcuch tnący. Jeśli jedna z krawędzi jest powyżej, lub poniżej, efektem tego będzie złe prowadzenie łańcucha. I tak: jeśli lewa krawędź jest wyższa od prawej, łańcuch kierowany będzie ciągle w prawo. Dlatego, gdy tylko cała prowadnica zagłębi się w drewno, następuje klinowanie łańcucha. Objaw jest podobny do objawów “tępego łańcucha”. Jak sprawdzić czy prowadnica ma równe krawędzie? Zdemontuj ją z pilarki i spróbuj postawić na równej powierzchni. Stoi? Jeśli nie, obróć i sprawdź drugą stronę. Jeśli nie upadła na bok, zamontuj ją na pilarkę w pozycji w której stała. Jeśli obie krawędzie nie pozwalają jej na postawienie -prowadnica nadaje się do pojemnika ze złomem. Możesz powiedzieć, że zeszlifowanie wyższej krawędzi spowoduje usprawnienie prowadnicy. Tak, owszem, pod dwoma warunkami: że dno prowadnicy pozwoli na przemieszczanie się łańcucha (poz. 3 na powyższej ilustracji -skala głębokości rowka prowadnicy), oraz, że sam łańcuch nie zdążył przystosować się do zużytej prowadnicy, która najczęściej ciągnie za sobą jego obróbkę.
Najbezpieczniej zlecić nam ostrzenie łańcucha, przynosząc kompletną pilarkę. Wówczas, oprócz samego ostrzenia, dokonamy odpowiednich oględzin. Zapraszamy!