Spalić je - to oczywiste! Nie! - absolutnie ich nie pal, wręcz odwrotnie -spalenie to najgłupszy i najdroższy z możliwych sposobów. To nie jest zdrowe ani dla Ciebie, ani dla Twojego otoczenia, dlatego za palenie liści, możesz zapłacić co najmniej 500 zł. W internecie znalazłem 4 inne, bezpieczne rozwiązania -poznaj je w poniższym materiale.
Spis treści
Nie planuj żadnych prac przy liściach, zaraz po deszczu, ani też wcześnie rano, kiedy zalega na nich rosa i są zbyt wilgotne. Suche liście są znacznie lżejsze, łatwiejsze do obróbki, nie wspominając o transporcie.
Jak szybko pozbyć się liści?
Zminiaturyzować liście - pierwszy sposób
Możesz zmniejszyć objętość liści używając odpowiedniego odkurzacza ogrodowego. Odpowiedni odkurzacz to taki, który w turbinie wentylatora posiada noże tnąco - rozdrabniające. Wciągany materiał, w tym przypadku liście, zanim trafią do worka, zostają pocięte i rozdrobnione.
Po rozdrobnieniu, objętość liści może zmniejszyć się nawet 10-krotnie! Czyli zamiast np. dziesięciu worków z liśćmi, będziesz mieć tylko jeden. Poza tym rozdrobnione liście znacznie szybciej ulegają procesowi kompostowania.
W sprzedaży posiadamy trzy takie odkurzacze: spalinowy, elektryczny i akumulatorowy. Modele są dwu funkcyjne, więc z łatwością możesz przezbroić je (wg. potrzeb) w dmuchawę, lub odkurzacz,
|
Spróbuj, to efektywne!
Zminiaturyzować liście - drugi sposób
Drugim, mniej znanym i rzadziej stosowanym sposobem miniaturyzacji jest użycie kosiarki do trawy z systemem mulczowania. Mulczowanie, to cięcie materiału na wielu płaszczyznach, a to doskonały “rozdrabniacz liści”, który najprawdopodobniej już posiadasz.
Ustawiając w kosiarce wysokość koszenia w pozycję: tuż nad źdźbłami trawy, spowodujesz, że wszystko to, co będzie nad murawą Twojego trawnika, zostanie wciągnięte w proces cięcia. Opadłe liście, najlepiej gdy są suche, leżą na wierzchu trawnika, więc zostaną niedelikatnie potraktowane przez kosiarkę. Tutaj istotne jest to, w jaki nóż tnący wyposażona jest Twoja kosiarka:
Tradycyjny, z jedną płaszczyzną tnącą. Zalecamy cięcie liści kosiarką, z opcją zbierania ich do kosza. Tradycyjny nóż nie rozdrobni liści na tyle, aby pozostawić je na trawniku.
Mulczujący, z wieloma płaszczyznami tnącymi. Przy takim wyposażeniu, masz trzy opcje:
Rozdrabnianie liści ze zbieraniem ich do kosza. Rozdrobnione liście, będą stanowić co najmniej 1/10 z tego, gdybyś ich nie rozdrobnił, a to w przypadku pakowania w worki -ma znaczenie. Prawda?
Rozdrabnianie liści z wyrzutem tylnym. Nóż mulczujący, rozdrobni opadłe liście, na tyle, że możesz rozważyć pozostawienie powstałej miazgi na murawie. Do wiosny, nie będzie po tym śladu. Jeśli masz wątpliwości, to kolejne rozwiązanie, powinno je rozwiać.
Rozdrabnianie liści z mulczowaniem. Zestaw do mulczowania, to nie tylko sama listwa tnąca. To również specjalna zatyczka, umiejscowiona zamiast kosza w kosiarce. Powstające pod kosiarką zawirowania powietrza, nie mogą być w żaden sposób zakłócone. Dlatego ważny jest odpowiedni profil takiej zaślepki.
Kosiarki STIHL z rozszerzeniem VM, mają w wyposażeniu standardowym zestaw do mulczowania . Jako opcję, do wybranych kosiarek, można dokupić taki zestaw. Niestety, do modeli z kosiskiem metalowym, producent nie przewidział takiego wyposażenia.
Jeśli posiadasz polimerową (plastikową) obudowę kosiarki STIHL, zmierz długość listwy tnącej i sprawdź czy możesz zastosować w swojej kosiarce zestaw do mulczowania.
Zobacz ile to kosztuje.
Przyjemne z pożytecznym
Zrobić nawóz, dla własnego użytku
Dobrym sposobem wykorzystania suchych liści, zgrabionych jesienią z trawnika jest przeniesienie ich do kompostownika. Wraz z innymi resztkami organicznymi liście po jakimś czasie przekształcą się w znakomity nawóz organiczny – kompost, który jest doskonałym źródłem próchnicy.
Należy zastosować nawóz azotowy, najczęściej za pomocą mocznika. Ale sam azot to nie wszystko, do skutecznego rozkładu materii organicznej potrzebne są również mikroelementy i kwasy humusowe, które wspierają życie biologiczne w glebie.
Patent - dziurawe worki!
Dla osób, które nie posiadają własnego kompostownika, dobrą wiadomością może być też fakt, że możliwe jest kompostowanie liści w workach foliowych. Do tego celu wykorzystuje się czarne worki foliowe, które po napełnieniu liśćmi należy zawiązać i wykonać w nich otwory aby do środka docierał tlen. Można też kupić specjalne worki do kompostowania, które są odpowiednio trwałe i mają już wykonane otwory.
W workach można kompostować liście, trawę, resztki po owocach i warzywach oraz inne zielone pozostałości z działkowych upraw. Dla uzyskania dobrej masy kompostowej trzeba różne składniki ze sobą przemieszać. Wówczas kompost uzyskamy nieco szybciej. Raz w miesiącu warto workami potrząsnąć i przestawić do góry dnem aby zielona masa rozkładała się równomiernie.
Rozsądne rozwiązanie
Jak szybko pozbyć się liści?
Oddaj je do PSZOK-u
Odpady zielone, czyli tzw. suche liście, gałęzie po cięciu drzew i krzewów, skoszoną trawę, łodygi, kwiaty i chwasty można dostarczyć do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
W Strzelinie, wygląda to tak: “Mieszkańcy Miasta i Gminy Strzelin mogą bezpłatnie zostawić w PSZOK wytwarzane przez gospodarstwa domowe, selektywnie zebrane odpady komunalne takie jak:
opakowania z papieru i tektury, tworzyw sztucznych, drewna, metalu oraz opakowania wielomateriałowe i opakowania szklane;
odpady zielone z pielęgnacji zieleńców i ogródków przydomowych (gałęzie, liście, skoszona trawa);
zużyte opony od samochodów osobowych;
kompletny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;
drewno, tworzywa sztuczne, szkło, papier i metale;
niebezpieczne: opakowania po smarach, olejach, rozpuszczalnikach, chemikaliach;
odpady wielkogabarytowe;
Teoretycznie, wszystko wygląda na dobrze zorganizowane. Nawet sam regulamin nie zawiera żadnych "haczyków".
Zobacz Regulamin
Link do strony PSZOK Strzelin
W kwestiach odpadów zielonych, istotne jest jeszcze to, że jednorazowo możemy dostarczyć tylko 3 worki bio. Wskazane jest też wstępne rozdrobnienie liści, co z jednej strony pozwoli zmniejszyć ich objętość, a z drugiej, przyspieszy proces ich rozkładu. Odpady "gałęziowe", jeśli wśród liści też są, powinny być również pocięte i rozdrobnione.
Oto, czym możesz wspomóc się, chcąc nieco rozdrobnić gałęzie i gałązki:
możemy też:
Przygotować ŚCIÓŁKĘ
Liście, to doskonały, naturalny i zupełnie darmowy materiał na ściółkę, który rozkładając się, zasili glebę w cenną materię organiczną i poprawi jej strukturę. Warstwa liści ochroni również rośliny przed mrozem.
Należy pamiętać, że suche liście mogą być rozwiewane przez wiatr, dlatego warto taką ściółkę zabezpieczyć, np. gałęziami, lub nakryć siatką cieniującą i obciążyć jej krawędzie (ziemią lub cięższymi przedmiotami).
extra
Ściółka ➕
Pozostawienie liści, to w pewnym sensie, forma ochrony przyrody. Liście służą jako ochrona izolacyjna dla zimujących roślin i jako schronienie dla zwierząt, między innymi dla jeży i dla owadów, które są pożywieniem ptaków i drobnych zwierząt. Miej to na myśli i tym bardziej ich NIE PAL!