top of page
Zdjęcie autoraSTIHL | Strzelin

Prace w ogrodzie w lutym i marcu. Kumulacja: Drzewa, krzewy, trawa, gleba

Zaktualizowano: 19 paź 2023

Jeśli chcesz mieć dobre plony jeszcze w tym roku, zacznij od tego, co widzisz na horyzoncie swojego ogrodu najwyżej tj: drzewa, krzewy, trawa, gleba.


Co jest do zrobienia? Oto prace w ogrodzie w lutym i marcu. Wycinanie, przycinanie, cięcie, formatowanie, bielenie, sianie, sadzenie, rozmnażanie, opryski, regeneracja, wertykulacja, piaskowanie, wałowanie, wapnowanie, zakładanie, przekopanie i nic więcej. Mało? Nie sądzę, a może potrzebna jest Ci motywacja?

(mój patent, mój szkic, moja propozycja ML)

 

Drzewa

Prace w ogrodzie w lutym i marcu

Przycinamy lub wycinamy drzewa


Stare drzewa, które przestały owocować, możesz odmłodzić przycinając im, nawet radykalnie o 2/3 koronę. Pozostałym drzewkom możemy zrobić pielęgnację w postaci usunięcia martwych (suchych lub chorych) gałęzi. Ewentualnie usuwamy pędy krzyżujące się i te rosnące do środka.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to nie muszę chyba pisać, że stare, spróchniałe konary zagrażają bezpośrednio bezpieczeństwu i należy je bezwarunkowo wyciąć. Tym bardziej jeśli mowa o całych drzewach. Wszystko to, co od momentu wycięcia może wydawać się zbędne, możesz rozdrobnić i wykorzystać w sposób ekologiczny dla innych potrzeb przyrody. Jakby co - mamy do wynajęcia rozdrabniacz ogrodowy:



W tym miejscu muszę użyć reklamy.

Gdyby potrzebna była mała przydomowa pilarka do gałęzi, zobacz nasze 4 najtańsze propozycje.


 

Bielimy


Umiesz posługiwać się pędzlem? Więc kup wapno i pomaluj nim pnie swoich drzew owocowych. Dlaczego? W sumie dobre pytanie, są dwa powody: zabezpieczenie przed gryzoniami oraz mniej aktualny: przed różnicą temperatur. Przymrozków już chyba nie będzie, a bielenie zabezpiecza pnie drzew głównie przed różnicą temperatur. Chodzi o pęknięcia zgorzelinowe, które powstają w wyniku dużych wahań temperatury (dzień/noc). W czasie słonecznego dnia pień nagrzewa się, rozhartowując tkanki drewna. Nocą zaś, gdy temperatura szybko spada, na pniu powstają podłużne spękania, które mogą być bardzo groźne dla naszego drzewa. Biały kolor farby odbija promienie słoneczne, dzięki czemu pień drzewa nie nagrzewa się tak bardzo i nie dochodzi do jego pęknięć w nocy. Pisałem o tym w styczniu, a powtarzałem w lutym, bo to była lepsza pora na bielenie, tym bardziej, że wówczas rzeczywiście były duże skoki temperatur. Ale, zrobienie tego teraz, w niczym nie zaszkodzi. A może okazać się, że pomoże -zabezpieczy pień przed gryzoniami!

 

Krzewy

Cięcie krzewów, formowanie żywopłotów, pielęgnacja tui


Trąbiłem o tym już w styczniu, oraz na początku marca, sugerując aby zacząć od inwentaryzacji i konserwacji posiadanych sekatorów, nożyc i innych potrzebnych narzędzi.

Marzec, to dobra pora do wyeliminowania słabych ogniw naszych krzewów. Bezlistny stan odsłania wszystkie chore, połamane i uszkodzone pędy, które należy wyciąć. Podobnie z krzyżującymi się pędami i tymi, skierowanymi do środka krzewu -wycinamy je. W zamian otrzymamy wraz z nowymi, zdrowymi pędami, obfite kwitnienie.


Zakładam, że nożyce do żywopłotu już masz. Jeśli nie - polecam link TUTAJ, gdzie znajdziesz urządzenia elektryczne, akumulatorowe i spalinowe.

Zaufaj naturze! Gdy tylko krzewy wznowią swoją wegetację, pojawią się na nich nowe przyrosty, wówczas zacznij myśleć o formowaniu. Zacznij od żywotników (np. Thuje), jałowców, cyprysików i cisów. Dużym zdziwieniem wśród naszych klientów była informacja, że tuja nie może rosnąć w nieskończoność. Takim folgowaniem skracamy jej żywotność.

 

Trawa (krok po kroku)


Regeneracja trawnika po zimie

Pierwsze co powinieneś zrobić, jeszcze przed wertykulacją, wapnowaniem i wałowaniem to: pozbierać lub wygrabić zeszłoroczne śmieci, gałęzie, liście, suchą trawę, kapsle po zeszłorocznym, ostatnim grillu itp pozostałości jesienne, zasypać i wyrównać kretowiska, dosiać trawę w łysiejących miejscach, pomyśleć o krawędziach trawnika.Tak serio, to powyższe prace powinny być już dawno wykonane, namawiałem do tego od miesiąca, ale cóż -taki mamy klimat. Dobra! Jeśli trawnik jest już wolny od zanieczyszczeń i innych niechcianych przeszkód -możemy działać dalej...

Wertykulacja trawnika


Co to jest ta wertykulacja? Po co się to robi? Kiedy należy to wykonać, a kiedy nie należy tego robić? W jakich warunkach atmosferycznych? Czy jednocześnie dokonać piaskowania? Czym przeprowadzić ten zabieg? -to wszystko dostępne było i jest od 1 marca 2018r. tutaj.


Dodam tylko, a raczej zareklamuję, że posiadamy wertykulatory do wynajęcia w naszej e-wypożyczalni, oraz ofertę handlową.


Piaskowanie

Aby łatwiej było zrozumieć temat piaskowania, wyobraź sobie szczelinę w ziemi wykonaną nożem między Twoimi butami. Skacząc tuż obok niej, raz z jednej strony, raz z drugiej -zasklepiasz tę szczelinę. Nasypanie do szczeliny piasku powoduje, że szczelina nie zasklepi się. A teraz przełóż to na proces wertykulacji. Noże umiejscowione na wałku wertykulatora tną murawę, robiąc szczeliny w ziemi. Jeśli murawa będzie eksploatowana w sposób intensywny, np. będziesz często skakać, takie szczeliny zasklepią się, powodując proces wertykulacji syzyfowym.

Wniosek: miejsca trawnika użytkowane intensywnie, np. do zabawy, gry, spotkań z bliskimi powinno się piaskować, w przeciwnym razie -zadepczemy szczeliny, uniemożliwiając murawie pobór wody i tlenu.

Wapnowanie


Wiosenne wapnowanie trawnika należy przeprowadzić, gdy pH gleby spadło poniżej … ?


No właśnie! Poniżej jakiej wartości? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, a odpowiedź jest w linku, najpierw należałoby wiedzieć: czym dokonać pomiaru pH, co to jest wapnowanie, kiedy to zrobić i przede wszystkim, jakie konsekwencje wiążą się z nieuzasadnionym wapnowaniem, a jakie korzyści otrzymamy dzięki tej czynności? Marzec i początek kwietnia, to dobra pora i ostatnia na sprawdzenie pH oraz podjęcie decyzji o wyborze odpowiedniego składu nawozu.


Wałowanie trawnika

Śnieg dla przyrody to kołderka. Wyobraź sobie, co dzieje się z wodą pod murawą trawnika podczas roztopów -zamarza. Wahania temperatur w marcu również nie są bez znaczenia. W ciągu dnia temperatury są przeważnie dodatnie, a nocą ujemne. Zatem w dzień zamarznięta woda zmieniała swoją postać, ze stałej w płynną, a w nocy odwrotnie, z płynnej w stałą. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że w postaci stałej woda zwiększa swoją objętość unosząc darń do góry. Z zewnątrz nie zobaczysz tego, ale uwierz mi -tak jest. Układ korzeniowy trawy może radzić sobie z tym słabiej, a jej kępy będą bardziej podatne na utratę gruntu. Wałowanie trawnika w dużym stopniu przyczyni się do szybszego nawiązania kontaktu: korzenie - ziemia, ziemia-korzenie. Upraszczając - tak to wygląda. Po więcej informacji odsyłam do postu dotyczącego tego zagadnienia. Tam znajdziesz również niezbędny walec ogrodowy do wypożyczenia .

Zakładanie nowego trawnika


Kwiecień, a konkretnie jego półmetek, to najlepsza pora na zakładanie nowego trawnika. Decyzję i wykonanie tego przedsięwzięcia możemy odwlec maksymalnie do końca maja. Co prawda można zrobić to w lecie, ale wówczas musimy regularnie go podlewać. Innym, choć nieco gorszym terminem to koniec sierpnia i początek września. Jeśli decyzja zapadła, że robimy to teraz, to koniecznie musisz przeczytać świeży post, który przeprowadzi Cię krok po kroku, od nieużytku szpecącego Twoje otoczenie, poprzez pierwsze kiełki, aż do pięknego zielonego dywanu. Chcesz? Proszę bardzo! Kliknij tutaj.

Właściwy dobór kosiarki do trawy


Aby lepiej zrozumieć, że styl życia zależy od odpowiedniego doboru sprzętu, poznaj historię Pana Leszka:

Nasz stały Klient posiadał normalną, przeciętną kosiarkę z napędem. Cieszyliśmy się, bo był częstym bywalcem naszego serwisu, a co się z tym wiąże, dawał nam nieźle zarabiać. Ale z drugiej strony, głupio nam było, że robił to trochę za często. Przez zbieg okoliczności dowiedzieliśmy się, że ten Pan kosi tą kosiarką ponad hektar trawnika. Wiedząc, że ma kosiarkę na wykończeniu zaproponowaliśmy mu zakup traktorka ogrodowego. I wiecie jak zareagował? Za drogo -powiedział,ale następnego dnia kupił u nas ten traktorek. Okazało się, że ogrodnictwo to jego pasja, uwielbia grzebać w kwiatkach, rabatkach itp. darach natury. Decydującym kryterium decyzyjnym Pana Leszka był czas, zaoszczędzony czas. To, co wcześniej robił 3-4 dni w tygodniu, po 5 godzin dziennie, teraz robi w kilka godzin -siedząc. Resztę czasu może przeznaczyć dla swojego naprawdę dużego i pięknego ogrodu. Byłem, widziałem. Pan Leszek zyskał 120 godzin dla siebie, dla rodziny, no i dla swojego ogrodu. Zobacz jak to policzył.

Przygotowanie sprzętu do sezonu


O tej porze roku (marzec - kwiecień), najczęstszym wytłumaczeniem właścicieli niesprawnych m.in. kosiarek, jest coroczne hasło: ...chodziła w zeszłym roku do końca! Wierzymy w to, dlaczego mielibyśmy nie wierzyć. Dziwi nas tylko to, że dziwicie się, że chodziła a teraz nie chodzi. Od początku naszej działalności, czyli od ponad dwudziestu kilku lat, cyklicznie, od stycznia do grudnia, przy każdej okazji (sprzedając i naprawiając) -trąbimy: NIE ZOSTAWIAĆ KOSIARKI NA ZIMĘ Z PALIWEM! Ale co Ty? Rok w rok - to samo!: ...chodziła w zeszłym roku do końca!



Powiem tak: większość gaźników w tych małych i średnich kosiarkach jest "pływakowa". Dysze są średnicy ludzkiego włosa. Paliwo, starzejąc się, wytwarza takie miniaturowe "gluty", które trwale zatykają drożność dysz. Nie zawsze pomaga sprężarka, podobnie z myciem ultradźwiękami. Zbyt małe, zatkane kanały wewnątrz gaźnika, wykluczają taki gaźnik z dalszej eksploatacji Co roku zamawiamy kilkadziesiąt gaźników. Nasza edukacja nie działa? Bardzo chętnie wszystkie sprzedamy. Polecamy się!

 

Gleba

Wiosenna uprawa ziemi

Jak to jest, że pomimo tego, że w środowisku naturalnym (lasy, łąki) nikt gleby nie przekopuje i nie uprawia, to jednak rośliny dobrze sobie tam radzą? Wszystko zależy od kilku podstawowych czynników, różniących nasze uprawy od tych naturalnych.

Abyś sam mógł dojść do wniosku, że Twoje plony uzależnione są od odpowiedniej uprawy, musisz poznać znaczenie słowa: las. Co to jest: las? “twór przyrody, w którym są zespolone w niepodzielną całość układem zależności, powiązań i wzajemnych wpływów: określona roślinność z przeważającym udziałem form drzewiastych, związanych z nim zwierzętami oraz wykorzystywane przez rośliny i zwierzęta podłoże geologiczne, gleba, woda i klimat” (cytat z Wikipedii) Rozumiesz? Skoro wyrwaliśmy z zasobów natury ten kawałek przyrody, który teraz nazywamy sobie “ogrodem, sadem lub np. działką” to musimy o to zadbać i wziąć za to odpowiedzialność! W przeciwnym razie, zostawiając, zaniedbując, nie nawożąc, nie odchwaszczając w pewnym sensie oddajemy ziemię naturze, która owszem zadba o swoje, ale na swoich zasadach. Będzie tam rosło tylko to, co natura uzna za korzystne, ale dla niej samej. Więc co? -chcesz być gospodarzem na swojej ziemi? -jeśli nie: to nie dziw się, że natura stawia Ci warunki . Jeśli tak, to poznaj jej strukturę, poznaj magię wody, powietrza i innych zjawisk zachodzących w jej wnętrzu. Czy wiesz, że Twoja ziemia powstała ze skały? Dowiedz się więcej, aby Twoje plony były większe i zdrowsze, a Twoja satysfakcja była zgodna z warunkami natury. Poznaj warunki natury: UPRAWA ZIEMI.

Wybierz swoją niespodziankę
– aktywne akcje czekają!

Niektóre niespodzianki z naszego kalendarza już się zakończyły, co oznacza, że były prawdziwym hitem! Szare przyciski wskazują akcje, które są już nieaktywne. Jednak wciąż możesz skorzystać z tych, które są dostępne – sprawdź aktywne oferty poniżej i odkryj wyjątkowe możliwości, które dla Ciebie przygotowaliśmy. 🎁

Zapisz się do newslettera • Nie przegap tej okazji!

Zostaw nam swój adres e-mail, a przypomnimy Ci o nowych akcjach z naszego Świątecznego Kalendarza 2024! 🎁

bottom of page